Výchovné poradenstvo

Výchovné poradenstvo.

Výchovná poradkyňa: Jana Žídeková (pevná linka: 02/45985219, riaditeľka školy Mgr.Elena Zelenská: 0910 731 666, zástupkyňa Mgr.Magda Kocúrková: 0903 519 626)

Konzultačné hodiny:   Štvrtok :12.30 – 14.00, v čase triednych aktívov, prípadne po vzájomnej dohode

Základné informácie o činnosti výchovnej poradkyne:

• poskytovanie poradenského servisu pre rodičov a žiakov v oblasti profesijnej orientácie
  • vypĺňanie, kompletizovanie a zaslanie prihlášok na všetky typy stredných škôl vrátane osemročných gymnázií
  • riešenie výchovno – vzdelávacích problémov v spolupráci s vedením školy, triednymi učiteľmi, špeciálnou pedagogičkou a pedagogicko – psychologickou poradňou

Postup pri podávaní prihlášok na stredné školy a harmonogram prijímacieho konania v školskom roku 2020/2021:

Ako podať prihlášku na štúdium na strednej škole?

1.

Prihlášky podávajú žiaci 9.ročníkov, žiaci 8.ročníkov, ktorí chcú ísť na bilingválne gymnázium a žiaci 5.ročníkov, ktorí chcú ísť na 8-ročné gymnázium.

Zákonný zástupca maloletého uchádzača môže podať dve prihlášky na štúdium a to na dve

stredné školy alebo dva odbory vzdelávania tej istej strednej školy. Prihlášku, resp. prihlášky

na štúdium na strednej škole vybavuje v základnej škole výchovný poradca .

2. Ak má žiak okrem toho záujem aj o strednú školu, na ktorej sa konajú talentové skúšky, môže podať ďalšie dve prihlášky na školy, na ktorých je treba overiť špeciálne schopnosti, zručnosti alebo nadanie (bilingválne,  športové, umelecké školy, konzervatóriá a niektoré vybrané odbory)

3. Zákonný zástupca požiada výchovnú poradkyňu o vytlačenie prihlášky s údajmi.( Platí pre piatakov a ôsmakov, deviatakom sa prihlášky tlačia automaticky )

4. Uchádzač môže k prihláške pripojiť doklad (kópiu) o úspešnej účasti v predmetovej olympiáde alebo súťaži (max.2 doklady).

Dôležité je zvážiť, ktorý doklad je pre zvolené štúdium najhodnotnejší.

5. Zákonný zástupca skontroluje správnosť údajov na vytlačených prihláškach a nechá ich potvrdiť lekárovi, ktorého žiak navštevuje.

6. Prihlášky podpíše žiak a jeho zákonný zástupca.

7. Žiak prinesie podpísané prihlášky späť do základnej školy, ktorá ich spracuje a odošle na príslušné SŠ.

8. Po úspešnom prijímacom konaní, základná škola vydá zákonnému zástupcovi  Zápisný lístok. Zák. zástupca musí Zápisný lístok odovzdať riaditeľovi SŠ v stanovenom termíne, inak prijatie stratí platnosť.

9. Zápisný lístok možno preniesť neskôr na preferovanú SŠ, pokiaľ z nej príde neskôr výsledok prijímacieho konania. Akékoľvek nejasnosti možno osobne konzultovať s výchovnou poradkyňou.

Harmonogram prijímacieho pokračovania je zverejnený na https://www.svs.edu.sk/proforient.aspx

Najdôležitejšie termíny z uvedeného harmonogramu:

Do 1.2.2021

Riaditeľ SŠ zverejní kritériá prijatia na štúdium a termíny prijímacích skúšok na študijné a učebné odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo talentu.

Do 20.2.2021

Zák. zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ na stredné školy s talentovými skúškami

Do 28.2.2021

Základná škola odošle prihlášky na stredné školy s talentovými skúškami

15.3. -30.4.2021

Talentové skúšky

Do 31.3.2021

Riaditeľ SŠ zverejní kritériá na netalentové odbory.

24.3.2021

Celoslovenské testovanie žiakov deviatych ročníkov ZŠ   T-9.

Do 10.4.2021

Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ na ostatné študijné a učebné

odbory (okrem odborov, na ktoré sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručnosti alebo nadanie.

14.4.2021

Celoslovenské testovanie žiakov deviatych ročníkov ZŠ –  T-9 náhradný termín.

Do 20.4.2021

Základná škola odošle prihlášky na ostatné (netalentové) odbory vrátane osemročných gymnázií

10.5.2021

1. termín 1. kola prijímacích skúšok (vrátane osemročných gymnázií)