Hodina dejepisu

V piatok (9.2.) sme na hodine dejepisu zrealizovali pokus o rekonštrukciu bojov v bitke pri Termopylách medzi starovekými Sparťanmi a Peržanmi. Perzských „Nesmrteľných“ predstavovali dievčatá a elitných Sparťanov zas chlapci. Cieľom hodiny bolo vyskúšať si, ako v staroveku prebiehali boje, aká bola taktika starovekých Grékov a ako to pri Termopylách v roku 480 p.n.l. mohlo vyzerať. Žiaci si vyskúšali rozostavenie v šíkoch v dvoch formáciách, ktoré sa volajú „falanga“ (Grécko) a „testudo“ (Rím). Taktiež si vyskúšali boj zblízka muž proti mužovi (v našom prípade chlapci proti dievčatám, chlapci a dievčatá medzi sebou) a obrannú formáciu, keď ich namiesto šípov ostreľovali snehové gule. Okrem toho mali žiaci pripravené štíty a meče, ktorými sme sa snažili byť čo najautentickejší (na štítoch spartský znak „lambda“).